Minireportage - Mikrogalleriet
Mikrogalleriet holder åbent på 2. uge af 2 under udstillingsparaplyen getlost.nu arrangeret af Dansk Arkitektur center. Jeg kiggede ned for at få forklaret lidt om de forskellige værker af Jacob Sikker Remin som har kurateret udstillingen.
Tracking/Gadeliv/Overvågning

Tracking projektet er lavet af Jonas Jongejan og Jacob Sikker Remin
Det første af værkerne er et "tracking" projekt, der via et monteret kamera under taget på bygningen, indhenter data til en computer på galleriet, der tillader forbipasserende på gaden at generere data som kunsterne kan bruge til at lave musik og visuel kunst. Under åbningen bragte værket gadelivet udenfor ind på galleriets væg hvor det genererede visuals på 2 projektorer på væggen.
Det alt-seende øje skjult under taget.
C64 cracking

Det næste projekt er et cracket Commodore 64'er spil, lavet af svenske Goto80 & Autoboy. Spillet er det gamle Ishockeyspil Hat Trick, men efterhånden som man spiller det falder spillet mere og mere fra hinanden, og ender til sidst mere med at være et stykke abstrakt stykke kunst end et computerspil

Lomme inferno

Et stykke 2 fingers lommeinferno, 2 fingre og et tryk på knappen genererer lomme-larm, af Hanniballade.
Space led MK2

På en anden væg hænger et værk af italieneren Tony Light, som består af 16x12 led pixels som 200 små pixel-animationer danser glade henover.
Åbent værksted

Mikrogalleriet er ment som et åbent værksted for designere, nørder og kunstnere der interesserer sig for interaktion/informationskontrol og fri leg. Så kig ned hvis du vil være med, læs mere om åbningstider og udstillinger på mikrogalleriet.net

Der eksperimenteres med Processing som styrer nyindkøbte minilasere fra Kina til en lys-installation på Roskilde Festival.




Jacob fremviser prototypen for Gameboy lyd installationen som er udstillet på dette års forårsudstilling på Charlottenborg.
8bit væggen

I hjørnet hænger adskillige gamle bærbare PC'er, der efter årevis i bunden af skabene rundt omkring endelig har fået et nyt liv som digitale billedrammer.
På skærmene kører 8-bit animationer af forskellige kunstnere som Jacob & 8bitklubben har inviteret til at udstille.



Den nysgerrige nabo
Som en kommentar til overvågningssamfund, paranoide naboer og offentlig mistro og frygt generelt har galleriet installeret en stalker-robot i vinduet i døren som holder øje med de forbipasserende.
Mere om Mikrogalleriet
Læs mere om Mikrogalleriet her: mikrogalleriet.net
Kig generelt ned og leg med, og udstillingen varer ugen ud inkl. weekend!





